Fidget spinner je hitem posledních dnů a týdnů. Tahle relativně jednoduchá plastová hračka však není žádnou horkou novinkou. Poprvé se objevila už v devadesátých letech. A ačkoliv se nyní stává spíše módní záležitostí a věcí zábavy, současně se také uvádí, že fidget spinner má pomáhat dětem s poruchami koncentrace jako je ADHD, hyperaktivita nebo dokonce i autismus, aby se mohli lépe soustředit a odbourat svůj stres. Jiná část odborníků ale tvrdí, že fidget spinner pozornost spíše odvádí.

Co je vlastně fidget spinner?

I když existují různá designová provedení fidget spinnerů, základ je vždy stejný. Prostřední část hračky tvoří kolo s ložisky a díky tomu se spinner může otáčet. Právě střední část při používání spinneru se drží mezi prsty a tím se dosahuje rotace. Střední část je obklopena prstencem, nejčastěji tříramenným. Materiály mohou být různé. Kromě klasického plastu se často objevuje také nerezová ocel, titan, ale třeba i měď. Stejné je to i u ložisek, která mohou být keramická, kovová, nebo z alternativních materiálů. Některé lepší a dražší modely mohou být taktéž vybaveny výměnnými ložisky, díky kterým se dá dosáhnout jiné rotace, vibrací nebo dokonce vydávání hluku. Díky tomu se fidget spinner jen tak neomrzí.

Původ v devadesátých letech

Vůbec první fidget spinner vymyslela chemická inženýrka Catherine Hettinger, která si v roce 1993 podala přihlášku na patentový úřad na "rotující hračku." Poté začala v malých sériích spinnery i vyrábět, ale tenkrát se ještě hračka na trhu moc neujala. Proto nechala v roce 2005 svůj patent vypršet. Znovuobjevení fidget spinnerů přišlo v roce 2014, kdy Scott McCoskery údajně vyvinul toto zařízení, aby zmírnil svůj stres při jednáních a konferenčních hovorech. Vzbudil tím postupně zájem internetové komunity, která to chtěla mít taky. Proto je začal prodávat. Protože však přišlo i mnoho takových, kteří spinnery začali kopírovat, zařídil si v roce 2016 provizorní patent.

Rozmach popularity

Na sklonku roku 2016 se fidget spinner objevil v prestižním časopisu Forbes, popsaný jako hračka, která nesmí chybět v žádné kanceláři. V březnu roku 2017 se pak sociální sítě začaly plnit videoklipy předvádějícími různé triky s fidget spinnery. Poptávka začala být tak velká, že některé čínské továrny dokonce místo příslušenství k mobilním telefonům začaly vyrábět spinnery.

Zdravotní benefity spinneru

S rostoucí popularitou se vyrojilo také mnoho zvěstí o tom, že fidget spinner dokáže pomoct se soustředěním jedincům s ADHD nebo odstranit stres osobám postiženým autismem nebo návaly vzteku. Spinnery se dokonce někde začaly v internetových obchodech přímo označovat jako odstraňovače stresu. Skutečné zdravotní přínosy jsou zatím ale nejisté, protože hračka je na trhu příliš krátkou dobu a nebylo možné podrobit jí detailnějšímu výzkumu.